معرفی شهر

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. معرفی شهر

شهر چادگان به عنوان مرکز شهرستان چادگان در فاصله تقریبی ۱۱۵ کیلومتری غرب شهر اصفهان (مرکز استان) قرار گرفته است. این شهرستان در محدودهای به مختصات ۵۰ درجه و ۱۳ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۵۱ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۳۲ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۵۸ دقیقه عرض شمالی واقع شده است.
شهرستان چادگان با مساحت حدود ۱۲۰۰ کیلومترمربع از سمت شمال و شرق با شهرستان تیران و کرون، ازسمت شمال غرب با شهرستان فریدن، از سمت غرب با شهرستان فریدونشهر و از جنوب با استان چهارمحال و بختیاری همجوار میباشد.

در سال ۱۳۸۱ ه.ش بخش چادگان از فریدن جداشده و به صورت مستقل یکی از شهرستانهای استان اصفهان گردید. شهرستان چادگان دارای دو بخش شهری چادگان(جمعیت ۸۶۵۷ نفر) و رزوه و چند روستای بزرگ است. اقتصاد منطقه چادگان از دیرباز به کشاورزی و دامداری متکی بوده که در کنار آن به صنایع دستی(همچون فرشبافی، جاجیم بافی و خرسکبافی)، صنایع فلزی و غیر فلزی، چوب و صنایع غذایی نیز پرداخته میشد،. اما در قرن اخیر با تاسیس سد زاینده رود در سال ۱۳۴۸ ه.ش دگرگونیهایی در اقتصاد منطقه به عمل آمده است.

کشاورزی و دامداری تقریبا محدودتر و گردشگری گسترش یافته است و اقتصاد گذشته را تحت شعاع خود قرار داده است. پس از تاسیس سد، اطراف آن محل استقرار کانون های فرهنگی-تفریحی متعدد از جمله: دهکده تفریحی زایندهرود، مجتمع ذوب آهن، مجتمع سپاه، کمال، نیروهای مسلح و… گردید. در این میان دهکده تفریحی- فرهنگی زاینده رود با امکانات تفریحی و مناظر طبیعت از جاذبه های بارز گردشگری استان محسوب میگردد.

ساخت این مجموعه از سال ۱۳۶۸ ه.ش شروع شده و در حدود بیش از ۱۵۰۰ دستگاه ویلا و آپارتمان در آن جای گرفته است و موجب آن شده که سالانه هزاران نفر گردشگر داخلی و خارجی برای بازدید و استراحت بدین شهرستان روانه گردند. ساخت این مجتمع های فرهنگی-تفریحی اقتصاد شهرستان را متحول کرده، روز به روز به وسعت آن افزوده میگردد و آنچنان که درآمد شغلهای کشاورزی، دامداری و صنایع تحت شعاع گردشگری قرار گرفته اند.

 آب و هوای مطبوع و معتدل همراه با طبیعت سرسبز چادگان و امکانات رفاهی مناسب، همگی دست به دست هم داده‌اند تا این مکان به یکی از زیبا‌ترین مناطق گردشگری برای توریست‌ها و همچنین اهالی استان اصفهان تبدیل شود.

نام چادگان با زاینده‌رود گره‌ خورده است. رودخانه‌ای زیبا که با جاری شدن دوباره آب، همانند اسمش «زنده رود»، زندگی‌بخش شد. یادتان است در کتاب‌های درسی دبستان می‌خواندیم که چطور جامعه‌های انسانی کنار رودها به وجود می‌آمدند؟ منابع تاریخی نشان می‌دهند که علت پیدایش چادگان، هم‌جواری با زاینده‌رود، شرایط آب و هوایی و طبیعت مناسب آن بوده است. چادگان هنوز هم سرسبزی و زیبایی‌اش را دارد. جاهای دیدنی چادگان، یکی و دوتا نیست. همه جای چادگان، جای دیدنی است. اگر شما هم ساعتی را در دهکده های تفریحی که بخشی از اماکن تفریحی این شهر هستند، بگذرانید یا سوار بر اتوبوس دریایی، دوری در دریاچه سد زاینده‌رود بزنید؛ حتماً به همین نتیجه خواهید رسید.

نام باستانی این شهر «پاراتاک» بوده که بعدها به چادگان تغییر پیدا کرد. نام چادگان از دو بخش «چاد» و «گان» تشکیل شده است. چاد کلمه‌ای ترکی به معنای شیار، شکاف و دره و گان، پسوند نسبت است. قرار گرفتن بافت قدیم شهر چادگان در میان دره‌ای کوچک با معنای لغوی آن یکسان است. سابقه تاریخی این منطقه به درستی معلوم نیست، ولی آنچه مسلم است در دوران صفویه با کوچاندن ترک زبانان توسط شاه عباس اول به این ناحیه و نیز به واسطه داشتن موقعیت طبیعی مساعد و نزدیکی به زاینده رود، منطقه آبادی بوده است. اگر به نوشته‌های مورخین رجوع شود، آخرین پادشاه هخامنشی برای گردآوری سپاه به پاراتاک آمده و از این راه با عبور از دهات دیگر به همدان رهسپار شده است.

قوم ماد، یکی از اقوام آریایی، شاید اولین اسمی بود که از درس تاریخ یاد گرفتیم. پارتاکن یکی از قبایل مادها بودند که هزاران سال پیش در منطقه فریدن، یعنی فریدن، فریدون‌شهر و چادگان امروزی زندگی می‌کردند. چقدر در ذهنمان آن روستاها و دهکده‌های ابتدایی، بکر، رؤیایی و زیبا بودند. خب لازم نیست فقط در رؤیا از شهری پاک، سرسبز، زیبا، تفریحی و تاریخی لذت ببرید. کافی است به شهر تفریحی ساحلی چادگان سفر کنید. منطقه‌ای سرسبز، زیبا و خوش آب‌وهوا در ساحل دریاچهٔ سد زاینده‌رود، با جاهای دیدنی و امکانات تفریحی و رفاهی فراوان، که قطب گردشگری اصفهان شده است.

چادگان زمردی سرسبز در دل کویر اصفهان است. چادگان برای اصفهانی، حکم شمال تهرانی‌ها را دارد. جاهای دیدنی چادگان اصفهان با طبیعت سرسبز و آثار تاریخی‌اش، علاوه بر اصفهانی‌ها، توریست‌های داخلی و خارجی زیادی را به این شهر کشانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست